Hírek : 2010 fénypontja: Dél-Afrika |
2010 fénypontja: Dél-Afrika
dieciseis 2010.12.22. 20:00
Itt az év vége, hamarosan 2011-et írunk. De amíg tart 2010, bebizonyítjuk, hogy ez az év nem csak az X-Faktor éve volt, hanem a dél-afrikai világbajnokságé is. Egy kis összefoglaló a nyári vb-ről.
2010. június 11. és július 11. között rendezték a futballtörténelem 19. labdarúgó világbajnokságát. A házigazda feladatát az eleinte igencsak kockázatosnak tűnő Dél-afrikai Köztársaság látta el, de így utólag meg kell mondanom, nem vallottak szégyent, vuvuzela ide, vuvuzela oda. Hogy mért, erre a következőkben teszünk kitérőt.
Ez a vb volt az első, amelyet az afrikai kontinensen rendeztek, márcsak ezért is lehetnek büszkék nem csak a Dél-afrikai Köztársaság lakói, hanem az egész kontinens az összes nyomor és szegénység sújtotta országával, hiszen talán egy kicsit ők is a világ középpontjába kerültek, még ha csak egy hónapra is. A FIFÁ-nak is mindenképpen megérte a buli, hiszen minden eddiginél nagyobb bevételhez jutott a szövetség. Nem is csoda, ez a vb nagyot durrant, és elűzte minden kétkedő és kritikus kétségeit.
A világbajnokság számokban:
1: Ez volt az afrikai kontinens első világbajnoksága, valamint a nyertes Spanyolország először szerzett aranyérmet a tornán.
2: Spanyolország a második volt a világbajnokság előtt a FIFA hivatalos világranglistáján. Az aranyérem megszerzése óta töretlenül őrzik első helyüket a Selección tagjai.
3: Összesen három játékos szerzett gólt a spanyol válogatottban: Villa ötöt, Iniesta kettőt, Carles Puyol pedig egyet.
4: Spanyolország négy mérkőzésen játszott 1-0-t, ezeket mind az egyenes kieséses szakaszban tette.
5: Öt góllal lett gólkirály a német tehetség, Thomas Müller, emellett a társgólkirályok között van még David Villa, Wesley Sneijder (holland) és Diego Forlán (uruguayi) is.
6: Összesen hat szövetség tagországai, azaz 204 ország nevezett a világbajnokságra. Valamint, hat spanyol is bekerült a vb legjobb kezdőjébe. Iker Casillas, Sergio Ramos, Carles Puyol, Andres Iniesta és David Villa mezőnyjátékosként, Vicente del Bosque pedig edzői szerepkörben került be a vb legjobbjai közé.
8: A csapatokat összesen nyolc csoportba sorolták, A-tól H-ig. Spanyolország az utolsóban kapott helyet.
10: Tíz stadionban zajlottak az események. A mérkőzéseket Johannesburgban (Soccer City, Ellis Park Stadion), Fokvárosban (Cape Town Stadion), Durbanben (Moses Mabhida Stadion), Pretoriában (Loftus Versfeld Stadion), Port Elizabeth-ben (Nelson Mandela Bay Stadion), Polokwane-ban (Peter Mokaba Stadion), Nelspruitban (Mbombela Stadion), Bloemfonteinben (Free State Stadion) és Rustenburgban (Royal Bafokeng Stadion) rendezték.
17: Ez a bírók által felmutatott piros lapok száma a világbajnokság mérkőzései alatt (ezzel az átlag 0,27 meccsenként).
19: Ez volt a 19. világbajnokság a futball történetében.
23: Minden résztvevő ország 23 főből álló játékoskeretet vihetett magával a tornára. Ezeket 30 nappal a vb előtt (azaz május 11-éig) kellett megosztani a nagyközönséggel. A spanyolok kerete a következő volt: Iker Casillas, Victor Valdés, Pepe Reina - Raúl Albiol, Gerard Piqué, Carlos Marchena, Carles Puyol, Joan Capdevila, Sergio Ramos, Alvaro Arbeloa - Andres Iniesta, Xavi, Cesc Fabregas, Xabi Alonso, Sergio Busquets, Javi Martínez, David Silva, Jesús Navas, Juan Mata - David Villa, Fernando Torres, Pedro Rodriguez, Fernando Llorente.
30: 30-fős játékvezetői keretet hirdetett ki a FIFA 2010. február 5-én. Nekünk, magyaroknak (spanyol szurkolókon kívül) talán a világbajnokság egyetlen pozitívuma, hogy a keretben helyet kapott Kassai Viktor és segítői, Erős Gábor és Vámos Tibor.
32: Összesen 32 válogatott vehetett részt a tornán.
64: Ez pedig a vb-n lejátszott mérkőzések száma.
116: Andres Iniesta a 116. percben talált be a hollandok kapujába a johannesburgi döntőben. Hozzá sem kell tennem, hogy ez volt a találkozó egyetlen gólja.
145: Ennyi gólt szereztek a játékosok az eltelt egy hónap alatt a vb-n (a meccsenkénti átlag 2,27).
253: Ez az összes kiosztott sárga lapok száma. Ha a hollandok a döntőt nem agresszívoskodják végig, talán még egy kerekebb szám is kijött volna.
A világbajnokság legnagyobb csalódásai:
Olaszország: a címvédő itáliai csapat nem volt éppen formában a világbajnokság idején, még a szlovákoktól is kikaptak, Új-Zélanddal csak egy 1-1-es döntetlenre futotta, Paraguay-jal szintén. Csoportutolsóként tértek haza Dél-Afrikából, erről többet talán nem is lehetne mondani.
Franciaország: a 2006-os vb ezüstérmese már az Európa-bajnokságon kongatta a vészharangot, a világbajnokságra teljesen szétestek. Ahogyan Győzike mondaná, volt itt minden, csak szét kell dikhászni: játékossztrájk, összetűzések, veszekedések, vereségek, döntetlenek, sírás-rívás, csak éppen a franciáktól megszokott futball hiányzott. Na meg a csoportkörök végéről Anelka.
Anglia: Az angolok kapásból egy 1-1-es döntetlennel indítottak, hála lyukaskezű kapusuk, Robert Green ügyetlenkedésének. Anglia sosem a kapusairól volt híres, hiszen a 2008-as Európa-bajnokság selejtezőiben is szenvedtek már egy bizonyos Robinson (gondoljunk csak a fűcsomóra!) akcióitól. Nehéz kérdéssé vált aztán, kit lehetne kivinni a világbajnokságra. Még a spanyol Manuel Almunia is szóba jött, miután honosította magát Angliába, de Fabio Capello nem volt hajlandó erre az "árulásra", a spanyol társadalom nevében is megköszönhetjük neki.
A második csoportkörben is csak szenvedtek a szigetországiak, egy 0-0-ára futotta Algériával, de a végére azért sikerült összeszedniük egy picit magukat, és 1-0-ra nyerni tudtak Szlovénia ellen az utolsó csoportmérkőzésen. Csoportmásodikként jutottak tovább az egyenes kieséses szakaszba az Egyesült Államok mögött.
A világbajnokság legnagyobb meglepetései:
Dél-Afrika: Bizony, a házigazdák hamár hazai pályán érezhették magukat, meg is tettek (vagyis inkább próbáltak) mindent, hogy szórakoztassák a hazai közönséget. A csoportmérkőzéseket egy Mexikó elleni döntetlennel indították (1-1), majd kikaptak Uruguaytól 3-0-ra. De a java még csak ezután jött: Franciaországot a fölt alá tiporták, egészen a 70. percig 2-0-ra vezettek, Malouda már csak szépíteni tudott a 25. perc óta emberhátrányban játszó franciáknak.
Szlovákia: szomszédaink első világbajnokságukon vettek részt, mint önálló ország, és hát azért el kell ismernünk, nem vallottak szégyent. Egy 1-1-es döntetlennel kezdték a tornát Új-Zéland ellen, majd Paraguaytól kaptak ki 2-0-ra. De Olaszországot hatalmas meglepetésre sikerült legyőzniük 3-2-re, a meccs vége igencsak izgalmasra sikeredett. Csoportmásodikként jutottak tovább az egyenes kieséses szakaszba.
Új-Zéland: A "Kiwik" elmondhatják magukról, amit az összes többi vb-résztvevő biztosan nem: veretlenül búcsúztak a világbajnokságtól, természetesen azt is hozzá tehetjük, hogy mindemellett nyeretlenül is. Ugyanis csoportmérkőzéseik mindegyikén döntetlent játszottak, kétszer 1-1-et, egyszer pedig 0-0-t. De kétségkívül a világbajnokság egyik legszimpatikusabb csapataként tartjuk számon őket.
Egy pár szót a győztesekről:
A 2008-as Európa-bajnokságon tökéletesen kirajzolódott a spanyolok taktikája, ami lényegében megegyezik a Barcelona sikereinek tömkelegét hozó taktikával: sok és rövid passz, ezzel nagy labdabirtoklási fölény kialakítása, mindemellé pedig valami elképesztő technikai érzék párosult. Talán nem is véletlen, hogy összesen 8 Bacelona játékos volt tagja a spanyol keretnek. Hiába ismerte ki a világ ezt a játékstílust, még a hollandok sem tudtak vele mit kezdeni a döntőben, felesleges volt a sok plusz karate edzés.
A spanyolok igaz, elvesztették első csoportmérkőzésüket - akkor már a sajtó kongatta is a vészharangot -, de a sarkukra álltak, és kemény munkával, önfegyelemmel és kitartással megnyerték a világbajnokságot - a sportág történetében először. Ahogyan Iker Casillas fogalmazott, a bajtársiasság és a csapaton belüli rendkívül jó kapcsolatok is hozzásegítették a hispánokat ehhez az elképesztő sikerhez. Nem fogom végigvezetni az útjukat a döntőig, hiszen aki figyelemmel kísérte akár az oldalon, akár a tv-ben vagy máshol a mérkőzéseiket és a velük történteket, tökéletesen tisztában van azzal, hogy min mentek keresztül ezek a srácok. Mi, spanyol szurkolók csak annyit tehetünk, hogy csodálattal és tisztelettel adózunk nekik, hogy nem csak a sajátjuk, hanem a világ összes spanyol szurkolóját, így minket is boldoggá tettek egy rövidke időre. Mert sajnos az idő hamar elmegy, nemsokára újabb Európa-bajnokság, újabb világbajnokság, és reméljük, ezekhez spanyol címvédés is társul majd.
Viva España!
|
Jaja, jöhetnek a címvédések.
A franciaországiak viszont nekem nem okoztak csalódást, kevesebbet vártam tőlük.