Futsal EB 2010 : A futsal fontosabb szabályai és az EB lebonyolítási rendje |
A futsal fontosabb szabályai és az EB lebonyolítási rendje
repens 2010.01.20. 11:30
Mielőtt még bemutatkozna a spanyol csapat, röviden összefoglaljuk, mit is kell tudni a futsalról.
A futsal a nagypályás labdarúgás hivatalos, elsősorban teremben játszott változata, melyet a FIFA irányít. A név a portugál „futebol de Salão”-ból és a spanyol „fútbol sala”-ból származik, mindkettő azt jelenti: teremfoci.
Fontosabb szabályok:
A futsalt két csapat játssza, mindkét csapatban 4 mezőnyjátékos és egy kapus van. A cserék száma legfeljebb 7. A játék során akárhányszor lehet cserélni, de csak a kijelölt vonalszakaszon keresztül. A cserezóna az oldalvonalon a felezővonaltól a kapuk irányába 5 ill. 10 méterre (oldalvonalra merőlegesen) húzott vonalak között van kijelölve. A technikai zónában helyet foglaló személyek közül csak az edző állhat, a többieknek ülniük kell.
A játéktér méretei nagyon hasonlítanak a kézilabda játéktér méreteihez, a játéktér szélét vonal és nem palánk határolja. A labda kisebb méretű, mint a labdarúgásnál használt, és sokkal kevésbé pattan, de a felülete ugyanolyan, mint a nagypályás fociban. A játékidő kétszer 20 perc, de ha játékon kívül van a labda, akkor áll az óra. Hosszabbítás esetén plusz 2x5 perc a tiszta játékidő. A mérkőzés győztesét meghatározó eljárás a hosszabbítás után: 5-5 db nagybüntető (a 6-os vonal középpontjáról).
Rögzített játékhelyzeteknél a labdától előírt távolság 5 méter az ellenfél játékosai számára, ez alól csak a kezdőrúgás kivétel, ahol csak 3 méter. A labdát 4 mp-en belül játékba kell hoznia az arra jogosult csapatnak, ellenkező esetben az ellenfél következik: oldalberúgás esetén oldalberúgással, egyéb esetben közvetett szabadrúgással. Nincs bedobás, csak oldalberúgás. A labdát szigorúan a vonalra kell helyezni (mozdulatlanul); ügyelni kell arra, hogy rúgáskor a lábaknak a vonalon, vagy azon kívül kell lennie. (Ha lejár az idő, vagy a labda mozog, amikor elrúgják ill. a lábak szabálytalan helyen vannak a rúgáskor, akkor az ellenfél hozhatja játékba a labdát.) A kapus kidobással hozhatja játékba a labdát. Hazaadás csak meghatározott esetekben lehetséges. Kidobás után a kapus addig nem érintheti a labdát, amíg a labda át nem halad a felezővonalon, vagy játékon kívülre nem kerül, illetve az ellenfél bármely játékosa nem érinti. (Ha mégis, akkor közvetett szabadrúgást ítélnek a csapata ellen.) A kapus a saját térfelén mindössze 4 másodpercig birtokolhatja a labdát. Ha addig le nem passzolja, úgy az ellenfél közvetett szabadrúgást végezhet el onnan, ahol birtokolta a labdát a 4 mp leteltekor. (Ha a büntetőterületen belül birtokolta a labdát, úgy a szabadrúgást a 6-os vonal azon pontjáról kell elvégezni, amely a legközelebb van ahhoz a ponthoz, ahol a kapus a labdát éppen birtokolta.) A 4 mp-es kapusszabály az ellenfél térfelére nem vonatkozik, a kapus lecserélhető mezőnyjátékosra, azonban ennek a játékosnak megkülönböztető mezt kell viselnie.
Tilos a játékos irányába történő becsúszó szerelés, ez alól csak a kapus kivétel a büntetőterületen belül. Becsúszva csak a labda mentése engedélyezett.
A közvetlen szabadrúgást maga után vonó szabálytalanságok számát nyilvántartják (halmozott szabálytalanságok), és félidőnként az ötödik szabálytalanság után minden szabálytalanságért ún. kisbüntető jár, amit 10 méterről végeznek el, csak a kapus van a lövő játékossal szemben. (Ha a szabálytalanság a büntető területen kívül, de 10 méternél közelebb történt, akkor a rúgó játékos dönthet, hogy a 10 m-re lévő büntetőpontról vagy a szabálytalanság helyéről akarja-e elvégezni a szabadrúgást.)
Lapok:
Sárga lap (Figyelmeztetés): A focihoz hasonlóan működik, két sárga lap pirosat ér.
Piros lap (Kiállítás): A kiállított játékos nem ülhet le a kispadra, hanem be kell mennie az öltözőbe, csapata azonban 2 perc után kiegészülhet egy másik játékossal. Ha az emberhátrányban játszó csapat a 2 perces büntetőidő alatt gólt kap, akkor a gól után azonnal kiegészülhet.
Játékvezetők:
Minimum 2 fő játékvezető vezeti a mérkőzést, az 1. számú a főjátékvezető, ellentétes ítélet esetén az ő döntése a mérvadó. Nemzetközi mérkőzéseken a 3. játékvezető a jegyzőkönyvet vezeti.
Az EB fontosabb szabályai:
A házigazda magyar csapat automatikus résztvevő, a többiek selejtezőkön vívták ki a részvétel jogát. Az EB 12 csapatát 4 db 3 csapatos csoportba sorolták, a csoportok tagjai egymással játszanak, azaz a csoportkörök során minden együttes 2 meccset játszik. A pontozás a fociéval megegyező: győzelem 3 pont, döntetlen 1 pont, vereség 0 pont. Azonos pontszámnál az egymás elleni eredmény dönt, döntetlen esetén a ranglistán előbb álló csapat jut tovább.
Minden csoportból két gárda jut tovább a negyeddöntőbe, ahonnan egyenes kieséses rendszerben jutnak el az elődöntőbe. Az elődöntő győztesei a döntőbe jutnak, a vesztesei a harmadik helyért játszanak. Amennyiben egyenlő az állás a rendes játékidő végén, a döntőben jön a 2x5 perc hosszabbítás, az elődöntőben és a 3. helyért vívott meccsen azonban rögtön büntetők következnek.
Az első 3 csapat 21-21 arany-, ezüst-, illetve bronzérmet kap.
|